Kastrace feny

Kastrace feny je chirurgický úkon, při kterém se odstraňují buď pouze vaječníky (ovariektomie), nebo vaječníky i s dělohou (ovariohysterek­tomie). Nejnovější se preferuje ovariektomie, kvůli kratší době zákroku a menší řezné ráně, což příznivě ovlivňuje zotavení pacienta po operaci. Ovariohysterektomie je často nutná ze zdravotních důvodů při patologických stavech na děloze jako je pyometra, nádory, torze, ruptura nebo při nežádoucí graviditě. Kastrace se doporučuje i při cukrovce a opakování pseudogravidity, ale nejčastěji se provádí z chovatelského důvodu zabránění říje a nežádoucí gravidity. Dalším řešením je aplikace hormonálních preparátů, jejichž efekt je ale krátkodobý a spojován s množstvím nežádoucích účinků.

Pro 99% zabránění vzniku nádorů mléčné žlázy se doporučuje kastrovat ještě před první říjí, fenám pak zůstává štěněčí chování. Vhodné je kastrovat fenu po dosažení pohlavní dospělosti (tedy mezi 7–12 měsícem věku) asi měsíc po prvním hárání. Proti nádorový efekt je stále vysoký a pohlavní orgány nejsou tak prokrvené jako v průběhu říje. Tvrzení, že každá fenka by měla mít alespoň jednou štěňata, není ze zdravotního hlediska opodstatněný. Ale obecně se fena může kastrovat v každém věku, nejlépe v období anestrie.

Zákrok se provádí v celkové anestezii, před kterou je třeba dodržet minimálně 12 hodinovou hladovku. Po standardní přípravě operačního pole (vyholení, omytí, dezinfekce) se vede řez přes vazivový pruh linea alba. Vybrané vaječníky se podvážou vstřebatelným šicím materiálem a odstraní. Následuje uzavření břišní dutiny, sutura podkoží a kůže. Rána se ošetří rehabilitačním laserem, který zvyšuje prokrvení a tím urychluje hojení a regeneraci tkání. Samozřejmostí je aplikace antibiotik a analgetik, intravenózní infúze a klidné probouzení ve vyhřívaném hospitalizačním bo­xu.

Feny snášejí kastraci většinou dobře, problémy se téměř nevyskytují. Jelikož jde o chirurgický zákrok, existují určitá rizika vyplývající z anestézie, riziko krvácení, infekce či neúplného odstranění tkáně vaječníku, ale správné chirurgické postupy jich minimalizují. Někdy trpí fenka po kastraci obezitou, ta se ale dá kontrolovat dostatečným pohybem a vhodnými dietami. U malého procenta, nejčastěji starších obézních fen větších plemen, se v různé době od kastrace může objevit močová inkontinence. Je způsobena poklesem produkce estrogenních hormonů a kolísá od pomočování se několikrát do roka až po úplnou neschopnost zadržet moč. Nejnovější ji lze kontrolovat medikamentózně fenylpropanolamin nebo efedrinem. Možná je i chirurgická terapie nebo injekce teflonu do okolí močového svěrače. Kromě toho se může velmi vzácně objevit hypoestrogenizmus se změněnou kvalitou nebo ztrátou srsti v okolí vnějších genitálií.

Úkon kastrace je vhodný z výše zmíněných zdravotních či chovatelských důvodů, kdy výhody výrazně dominují nad možnými komplikacemi. Umožní déle trvající a klidný život Vaší psí kamarádky.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3868 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto